středa 27. července 2016

Čína se chystá šokovat svět tím, že tlačí cenu zlata přes 10.000 $






Stephen Leeb: Během několika posledních let se stalo pár věcí, které mě přesvědčili o tom, že má Čína se zlatem velké plány. Plány, které by umožnily udělat ze zlata monetární kov a prudce tím posílit jeho cenu.

Bod 1: Já a můj kolega jsme před několika lety hovořili s velmi dobře informovanou čínskou státní příslušnicí, která pracovala pro americkou firmu spravující aktiva. V této firmě byla generálním ředitelem a také měla na starosti čínské investice. Doufala, že bych jí mohl pomoci najít investory se zájmem uložit peníze do čínských zlatých dolů.

Byl jsem přesvědčen o tom, a to jsem i dnes, že čínské doly měly velmi nekvalitní rudu a tudíž jejich vytěžení je velmi nerentabilní. V tomto bodě naší debaty jsem na ni tlačil, aby mi vysvětlila, proč by měla Čína pokračovat v těžbě takto nekvalitní rudy. A ona mi nakonec odpověděla, že Čína potřebuje, aby zlato opět získalo svou hodnotu.

Krátce poté jsem opustil místnost. Můj kolega se později zmínil, že když jsem byl venku, tak čínská investiční manažerka (která mimochodem umí velice dobře anglicky), mu sdělila, že došlo k nedorozumění. Chtěla říct, že Čína těžila tolik zlata jen proto, aby pokryla poptávku po špercích. Pro mého kolegu, který je dobře zavedený ve finanční komunitě, ochotně přijal její ústupek. Já jsem byl skeptičtější.

Bod 2 : V Číně narozený zaměstnanec, který hovoří jak mandarínsky, tak kantonsky a který perfektně mluví a píše anglicky, absolvoval jednu z nejlepších vysokých škol v New Yorku, pro mne přeložil pasáž z projevu čínské komunistické strany. Na rozdíl od překladů, které byly zveřejněny, jeho překlady, kterým jsem bezvýhradně důvěřoval, obsahovaly následující větu :  Zlato je jediný produkt, který má vlastnosti komodity i měny, je to nejvíce věrné aktivum, na kterém může být postavena moderní FIAT měna.

Bod 3 : Tento bod odkazuje zpátky na bod jedna. Je skutečně zarážející, že Čína je světově největším producentem zlata a těží více než 16% světové produkce tohoto kovu. I přes to, že má méně než 3% světových zásob, což naznačuje nízkou kvalitu a vysoké náklady.  Čína by toto měla udělat pouze tehdy, pokud by byla cena rudy v budoucnu o dost vyšší.

Další kritická otázka zní, kolik Čína vlastně vlastní zlata? Přesná čísla jsou nedosažitelná. Ale stále je tu dobrý důvod věřit tomu, že je schopna shromáždit velké množství zlata v krátkém časovém úseku. Čína nám již několikrát dokázala, že se může poměrně rychle vyvinout ve všech možných oblastech, důkazem nám může být to, že z ničeho se stala číslem jedna ve vývoji superpočítačů a to je jen jeden příklad.

Tady je to, co víme :  Čína drží 1,2 bilionu dolarů v americkém dluhu - v měně a dluhopisech. Včetně jejich veřejných investičních fondů. Celkové devizové rezervy jsou asi 4 biliony dolarů. A složení 2,8 bilionu dolarů, jež nejsou ve státním dluhu, je státní tajemství. Pozoruhodné je, že Čína je jedinou velkou ekonomikou, která nemusí hlásit rozdělení rezerv. Čína uvedla, že dolar představuje největší část ze zmíněných 2,8 bilionu dolarů, a to může počkat do roku 2018, nebo dokonce do roku 2019, než dostaneme úplný rozpis rezerv.

I když je zlato finančním aktivem, není počítáno jakou součást měnových rezerv, ačkoliv se počítá jako součást devizových rezerv - cokoliv, jen aby se tento žlutý kov nestal měnou! Přesto, dokud Číňané jasně nevymezí své rezervy, existuje mnoho kreativních způsobů, jak by zlato mohlo nahradit měnu!

Nicméně pochybujeme o tom, že by Čína dělala takové vylomeniny. Nejlepší odhady jsou, že čínská populace vlastní asi 14.000 tun zlata a PBOC drží asi 4.000 tun zlata. Na 14.000 tun zlata pochází z poměrně přesvědčivého údaje : dodávky z Shanghai Gold Exchange (SGE). I když je 4.000 tun výrazně více než 1.700 tun, které PBOC reportovala, myslím, že je stále toto číslo výrazně podhodnoceno!

Rozdíl je mezi tím, co drží populace, což je považováno za nepeněžní zlato a peněžní zlato, které drží PBOC. A to by mohlo být pro Čínu záminkou, protože dovoz neměnového zlata musí být veřejně oznámeno, zatímco dovoz měnového zlata žádné ohlášce nepodléhá!

Otázkou ale stále je, kde Čína na všechno to zlata vzala peníze? Koncem loňského roku Bloomberg otiskl článek, ve kterém vážená čínská ekonomka argumentovala tím, že Číně chyběla možnost vytvořit více vyvážený růst. Liang Hong, hlavní ekonomka China International Capital (CICC), zjistila, že čínské veřejné instituce měly v přepočtu více než 3 biliony dolarů vkladů v bankách, úročené velmi nízkými  sazbami. Uvedením těchto peněz do oběhu by znamenalo menší daň pro veřejnost a lepší vyvážení ekonomiky.

Můj názor je, že premiér Li, jemuž Liang představila své názory, si těchto 3 bilionů nebyl vědom. Koneckonců, 3 biliony nejsou malé číslo a pan premiér je velice významný ekonom, jehož disertační práce získala titul jako nejlepší disertační práce v Číně. A to nás vede k tomu, že tyto 3 biliony jsou a budou investovány do nákupu obrovského množství měnového zlata pro PBOC. Věřte tomu, že není nic, co by tuto zemi zastavilo od nákupu zlata přímo od těžařů nebo zahraničních investorů – s nízkým  prémiem.

A co by 3 biliony dolarů mohlo koupit vám? Kompletní řízení trhu se zlatem, nebo asi 70.000 tun zlata( což by bylo ještě mnohem více, než fyzicky drží čínské obyvatelstvo). Nevěřím tomu, že by Čína nashromáždila tolik zlata! Ale všechno je možné, a to zejména ve světě, ve kterém je Čína centrem veškerého fyzického obchodování se zlatem! Během jednoho jediného týdne bylo ze sejfů SGE vybráno více zlata, než z trezorů COMEX za celý jeden rok!
Tyto údaje naznačují jeden potenciální cíl pro zlato! Pokud Čína nahromadí 70.000 tun zlata, bude mít dostatek zlata pro zajištění zhruba 10 procent své měnové rezervy. Vynásobte cenu zlata deseti a rázem máte potenciální cíl žlutého kovu!


A jak jsem již řekl, toto je životní býčí trh a jsme teprve na začátku!

úterý 10. května 2016

Může cena stříbra skutečně dosáhnou 214% za 8 měsíců?

Analytik David P. :  Konečně máme extrémně dobré zprávy pro investory do stříbra! MACD indikátor na grafu se stříbrem se nedávno obrátil na buy signál, poprvé od roku 2011. Viz tabulka.


Toto je poprvé, kdy MACD přešel z takto předprodaných prodejních úrovní do prodejního signálu. Stříbro bylo v červnu roku 1982 neuvěřitelně předprodané (není zobrazeno na grafu), ale MACD dnes ukazuje mnohem větší předprodejní kondici, což z technického hlediska znamená větší růstový potenciál.

Po nejnižší ceně stříbra v červnu 1982, dokázalo stříbro obrátit směr a cena vzrostla o 214% během pouhých 8 měsíců. Podobný pohyb by dnes mohl posunout cenu stříbra na více než 55 dolarů za pouhých 8 měsíců. Také si všimněte, jak je tento ukazatel nízko navzdory nedávné síle stříbra. To by vyžadovalo obrovskou rally v ceně stříbra, aby se tento ukazatel přiblížil zpět nulové čáře.

Je důležité mít na paměti výše uvedený historický krok, když se zaměřujete na zlato a stříbro. Nejen že je tento scénář možný, já ho vidím jako dost pravděpodobný, založený na extrémně předprodaném stavu a silných základech. Buy signál je na svém místě, uvidíme, co se nyní stane!

středa 4. května 2016

K nám do obchodů mají namířeno nové mince

Zlaté a stříbrné mince, vyražené k příležitosti 90. narozenin britské královny Alžběty II., vydané mincovnou v Perthu.


http://www.auportal.cz/1-novinka/zlata-mince-kralovna-alzbeta-ii-90-vyroci-narozeni-1-4-oz-2016-proof-SAUS16EG/


http://www.auportal.cz/1-novinka/stribrna-mince-kralovna-alzbeta-ii-90-vyroci-narozeni-1-oz-high-relief-2016-proof-SAUS16ES/

úterý 3. května 2016

Nepřehlédněte naší akci!!



Stříbrná kilová mince, ročník 2014, 2000 Schillings, elephant, (Slon Africký), AFRICAN WILDLIFE SERIES, nyní za akční cenu!




http://www.auportal.cz/2-akce/stribrna-mince-2000-schillings-elephant-slon-africky-1-kg-2014-african-wildlife-series-akce--SSOM10149/


pátek 29. dubna 2016

RARITA V AKCI!!

KOMPLETNÍ LUXUSNÍ SADA LUNÁRNÍ SÉRIE I. 12x2oz 1999-2010

DOSTUPNÁ V PRAZE I V BRNĚ!



Emotikona smile

pondělí 11. dubna 2016

Rakouská mincovna prodala v roce 2015 7,2 milionů uncí stříbra!


Oproti roku 2014 vzrostl prodej stříbra v roce 2015 o 57%. Rakouská mincovna prodala více než 7,3 milionů uncí stříbra a to především ve formě jejich uncové stříbrné mince Wiener Philharmoniker. Přitom v roce 2014 se prodalo pouze 4,6 milionů uncí stříbra. 

Na rakouskou mincovnu tedy několikaleté minimum. A i když prodeje v roce 2015 oproti roku 2014 stouply, stále se to nevyrovná roku 2011, kdy bylo prodáno 17,8 milionů uncí stříbra!

Na rozdíl od USA, Kanady a mincovny v Perthu, které v posledních letech prodávají poměrně více stříbra než zlata, rakouská mincovna v poslední době prodává více zlata, než stříbra. V roce 2015 prodala mincovna asi 5,5 uncí stříbra, za každou prodanou unci zlata. V roce 2011 prodala mincovna 17,8 milionů uncí stříbra a 586 700 uncí zlata, v poměru tedy asi 30 uncí stříbra na jednu prodanou unci zlata.

V roce 2015 prodala americká mincovna rekordních 47 milionů uncových mincí US Eagle a 626 000 zlatých mincí. Na 75 prodaných stříbrných uncových mincí připadá jedna prodaná zlatá mince.
Mincovna v Perthu v roce 2015 prodala 11,773,927 uncí stříbra a a 457,132 uncí zlata. Poměr tedy 25,75 prodaných stříbrných mincí na jednu zlatou.

Prodej stříbrných mincí Wiener Philharmoniker byl v roce 2015 o něco lepší, než v roce 2014. Nicméně nezažil stejný nárůst jako americká a kanadská mincovna a mincovna v Perthu.


          Prodej zlatých mincí za rok 2008-2015

                         Porovnání prodeje stříbra

středa 16. března 2016

Hlídací býk, další nadstandard do Vašich nákupů investičního zlata a stříbra.

Vážené investorky, vážení investoři,

hlídací býk AuPortal nově střeží ceny vašich oblíbených produktů jak pro registrované, tak i pro  neregistrované uživatele, neregistrovaný uživatel  pouze zadá emailovou adresu.

V našem e-shopu naleznete kromě jiných funkcí nově také „hlídacího býka“. Po kliknutí na detail produktu si s jeho pomocí můžete snadno nastavit limitní nákupní a výkupní cenu. Ve chvíli, kdy se cena změní za nastavené hranice, dostanete upozornění emailem.

Věříme, že tato služba přinese další nadstandard do Vašich nákupů investičního zlata a stříbra.


Váš tým AuPortal.


pondělí 14. března 2016

Počátek historického býčího trhu! Zlatý býk je zpět!

Mnoholetý medvědí trh těžebních akcií zlata a stříbra se blíží ke konci, zlato láme důležitou rezistenci. GDX těžební akcie ETF se posunula z 12 dolarů na 19 dolarů za méně než dva měsíce! 

Jak jsme znovu vstoupili na celosvětový vzestupný trh se zlatem, zdá se, že „ chytré“ peníze pohotově zvedají ceny zlata a stříbra prostřednictvím akcií společností těžících drahé kovy! Amir Adnani, zakladatel a předseda Brasil Resources, říká o centrálních bankéřích následující : „ Došli jim náboje.“ V důsledku negativních úrokových sazeb a nekonečného tištění nekrytých peněz se lidé rychle vracejí ke skutečným penězům, zlatu! Adnani věří, že jsme na samém začátku historického vzestupného trhu se zlatem. Takového, jaký svět ještě neviděl!


středa 9. března 2016

Nová mince!

Další novinka, kterou máme čerstvě dostupnou v našich prodejnách!

Tak neváhejte a zastavte se u nás!


http://www.auportal.cz/1-novinka/investicni-stribro-stribrna-mince-8-cad-snow-falcon-gyrfalcon-raroh-lovecky-1-5-oz-2016-CCA001639/



Emotikona smilak neváhejte a zastavte se u nás!

pondělí 1. února 2016

Čína „ztrácející se víra v akciové trhy a měnu ?“ - importuje nejvíce zlata od roku 2013!

Když jsme se před pěti měsíci zaměřili na aktiva, o kterých jsme byli přesvědčeni, že i přes devalvaci čínské měny budou úspěšné, zaměřili jsme se na zlato a bitcoin.

Čínská náklonnost ke zlatu je zřejmá a proto nás nemůže překvapit nárůst dovozu zlata do Číny. 

Nicméně z historického hlediska je zlato zatím jedinou udržitelnou hodnotou, která přežila všechny měny, které jsou lidstvu známy.

A to je důvod, proč bychom neměli být zaskočeni dalším tlakem na vyšší ceny bitcoinu. Pokud se několik set milionů Číňanů rozhodne, že nastal ten správný čas k použití bitcoinu jako kapitálové měny a rozhodnou se investovat jen nepatrný zlomek z 22 bilionů dolarů z čínských vkladů v bitcoinu, (jejichž celková tržní kapitalizace byla jen něco málo přes tři miliardy dolarů) mohli bychom se stát svědky další bitcoin bubliny, která by dosáhla nejvýše, co se zatím kdy této digitální měně povedlo!

Cena bitcoinu byla 225 dolarů, nyní, po pěti měsících se obchoduje na ceně okolo 400 dolarů.
Zpátky, ale ke zlatu. Mohla by se Čína soustředit výhradně na bitcoin, jako na kapitálovou kontrolu a neuškodit tak zlatu? V prosince 2015 dosáhl import zlata z Hong Kongu nejvyšší úrovně za poslední dva roky. Investoři totiž ztratili důvěru v akciové trhy, bojí se oslabení měny a proto propadli nákupu drahých kovů!


Podle informací Bloombergu vzrost nákup zlata za poslední měsíc z 66.8 tun zlata na 111.3 tun. Nákup zlata vzrostl v roce 2015 na 774,1 tun z 750,8 tun v roce 2014. A pomalu dorovnává rekordní prodej z roku 2013, 1 108.8 tun zlata. Je těžké se dostat k celkovým číslům, protože pevninská Čína data nezveřejňuje!
Podle agentury Bloomberg využili investoři po šesti letech nejnižší cenu, aby se dostatečně zásobili drahými kovy.

Generální ředitel společnosti GoldSilver Central v Singapuru, Brian Lan, uvedl: „Jak klesaly akcie a Juan skončil v roce 2015 s rekordní ztrátou, ohlíželi se lidé na jiných investičních alternativách a to je důvod, proč byl o zlato takto velký zájem!“

Wang Shunyang, analytik společnosti SMM Information & Technology uvedl: „ V uplynulém roce byl akciový trh velmi volatilní a zatím co Juan začal oslabovat, mohou investoři najít útěchu ve zlatě!“

To nebyla je rostoucí poptávka po zlatě, ale skok do fyzického kovu, Wang ještě dodává „V roce 2016 odteklo z SGE (Shanghai Gold Exchage) 2,596.4 tun žlutého kovu oproti 2,197 tun před dvěma lety!“

Hong Kong nebyl jediným zdrojem dodávek zlata do Číny. Švýcarské vývozy zlata vzrostly z 16.5 tuny zlata na 59 tun, jak uvedly webové stránky švýcarské celní správy.

Jinými slovy, po dvou letech se čínská populace vymanila z jedné bubliny a nyní praskla bublina kapitálová! Panuje chaos, zda se zaměřit na standardní akcie a měnu, nebo jestli se věnovat aktivům jako je bitcoin a zlato. Uvidíme, kdo zvítězí!

pondělí 18. ledna 2016

Mimořádná poptávka- Americká mincovna prodala za první den roku 2016 skoro tolik zlata, jako za celý leden roku 2015!






Tyler Durden:

Podle mincovny byla v pondělí 11.1, v prvním dnu obchodování roku 2016, prodána více než polovina týdenního přídělu stříbra. Uvedu poptávku stříbra do souvislosti. 11.1.2016 se prodalo 2,76 milionů stříbrných uncových mincí! A to je přesně polovina z 5,53 milionů stříbrných uncových mincí, které byly prodány za celý měsíc leden v roce 2015.

Se zlatem je to podobné. Za první den obchodování v tomto roce se prodalo 60 tisíc kusů zlatých uncových investičních mincí US Eagle. To je zhruba 75 % z 81 tisíc mincí, které se prodali v průběhu celého měsíce ledna, v roce 2015.