čtvrtek 16. dubna 2015

Může cena zlata dosáhnout nad úroveň 18 000 dolarů?

Minulý víkend se v Dubaji konalo setkání s různými ministry a ekonomy. A jeden z předních britských ekonomů pronesl poznámku, která skutečně upoutala mou pozornost. V podstatě řekl, že je nevyhnutelné, aby se zlato stalo součástí celosvětově zvláštních práv čerpání (SDR) a také řekl, že by určitě pomohlo, kdyby Čína zveřejnila, kolik skutečně zlata vlastní!

Ale musíme se vrátit zpět do roku 2013, kdy se cena zlata propadla zhruba o 30%. Každý očekával, že BIS (Banka pro mezinárodní platby) se vyjádří v tom smyslu, že zlato bylo na nejvyšší úrovni likvidity. Nakonec k poklesu ceny v roce 2013 došlo především proto, že BIS nezmínila zlato jako část aktiv, kvalifikovanou jako likviditu. Ve skutečnosti zlato neuvedli vůbec!

Od tohoto okamžiku se zlato začalo chovat neintuitivně. Když se zhoršila geopolitická situace v Evropě, žádná odpověď zlata ve smyslu růstu se nestala. A když propukla krize na Kypru, zlatý trh hlásil úpadek.

BIS v podstatě sdělila, že se zlatem nepočítá jako s měnou. Domnívám se, že tuto informaci sdělili, protože už byli opravdu zoufalí, protože zlato bylo po dobu krize v letech 2008-2009 nejvýkonnějším aktivem!

Kdyby BIS prohlásila zlato za měnu, okamžitě by všichni začali skupovat zlato, protože je mnohem spolehlivější dlouhodobá měna než dolar, nebo jakákoliv jiná FIAT měna.  Pointa je taková, že cena zlata by okamžitě vyrazila nahoru, kdyby BIS uznala zlato jako měnu!

Význam toho, co řekl tento britský ekonom na setkání v Dubaji je takový, že se zlato s největší pravděpodobností stane součástí globální měny, v rámci IMF SDR. Je-li zlato zahrnuto v tomto balíčku, který obsahuje také dolar, yen, euro, libru a pravděpodobně juan, stane se tedy opět oficiální měnou!

Jakmile se zlato stane spolu se všemi těmito nekrytými FIAT měnami měnou oficiální, počet lidí, kteří budou chtít zlato vlastnit, se dramaticky zvýší. Papírové nekryté peníze mohou být tvořeny dle libosti, ale fyzického zlata je ve světě jen omezené množství! Takže zlato se stane jedinou skutečně účinnou variantou, jak papírové peníze vyměnit za něco, co bude mít do budoucna stále svou hodnotu. A každý bude chtít zlato vlastnit!

Důsledky jsou dalekosáhlé. Cena zlata nemusí začít okamžitě stoupat, protože Čína a jiné státy na východě budou potřebovat zvětšit své zásoby zlata. A i přes to, že BIS pozdrží nevyhnutelné, a když se zlato opravdu stane opět skutečnou měnou, budeme disponovat kombinací papírové měny a zlata.

Zlato již v minulém století prokázalo, že předčí všechny ostatní komodity, udržuje krok s ostatními klíčovými aktivy a působí jako skutečně bezpečné útočiště!


Pointa všeho je, že směřujeme k peněžnímu systému, ve kterém bude zlato hrát velice důležitou roli. 
Když si uvědomíme, že celková hodnota všeho zlata na světě je ve srovnání se světovým ochodem pakatel, musíme počítat s tím, že o zlato bude obrovský zájem a jeho cena časem zákonitě poroste směrem nahoru! Říkám, že si umím představit cenu zlata na úrovni DOW indexu, který je v současné době 18,000.

Žádné komentáře:

Okomentovat